//

Ситуація із співвідношенням нелегального і легального контента в уанеті почала змінюватися: частка легального контента росте

25 листопада ініціатива найбільших телегруп «Чисте небо» підвела підсумки першого етапу і обговорила ситуацію з захистом авторських прав на відео в уанеті з іншими гравцями ринку: сайтами, інтернет-майданчиками та телеком-провайдерами. Зустріч 25 листопада 2013 року пройшла у форматі круглого столу на тему “Відео-контент в інтернеті: великі зміни”, чиїм організатором стало Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ.

Учасники круглого столу висловилася на підтримку регулювання з боку держави у вигляді закону “Про захист авторських і суміжних прав в Інтернеті”, який зараз готує державна служба інтелектуальної власності (ДСІВУ) і який спрямований на удосконалення процесу досудового розв’язання порушень авторських прав в мережі. (В законопроекті передбачена можливість правовласника звернутися до порушника з претензією з метою зняття контенту протягом 2 робочих днів з моменту отримання заявки, оформленої відповідно до вимоги законопроекту. В разі нереагування порушника на такі заявки контент оперативно блокується провайдером телекомунікацій до моменту судового врегулювання питання). Описаний в законопроекті підхід учасники конференції назвали збалансованим і таким, що відповідає задачам формування чесних і відкритих правил роботи з продуктами авторської праці в УА-неті. Одночасно правовласники роблять ставку на саморегулювання ринку.

Тетяна Смирнова, директор з юридичних питань групи 1+1, зазначила, що в «Чистому небі» ніхто не ставив завдання «побити рекорди за кількістю судових засідань»: «У нас судів не багато, тому що це самий останній метод, який ми застосовуємо, коли у нас більше ніяк не виходить домовитися. Мені дуже легко відповісти на питання ”Який відсоток судів ви виграли?”. Все, що подали. Але подали небагато. Це не наша мета, і тим більше не наша мета – отримувати якісь компенсації».

Валентин Коваль, керівник телеканалів М1 і М2, розповів про свій досвід боротьби з піратством у музичній індустрії: «Канал М1 відмовляє тим організаторам концертів, у кого на афіші є лого ресурсів, на яких, як ми підозрюємо, розміщується неліцензійний контент”. Валентин Коваль також сказав про готовність Паблішинг і рекордингів, які представляють світових мейджорів, підключитися до антипіратського руху.

Для самонастроювання ринку потрібно, зокерма, формування широкої асоціації правовласників, що працюють на українському ринку. Але вже зараз, як погодилися учасники круглого столу, гравці українського ринку відеоконтенту позитивно ставляться до ініціативи “Чисте небо” і готові підтримати її. Ірина Андрющенко, директор з розвитку StarLightMedia, сказала, що до контент-партнерства «Чисте небо» приєдналися 48 сайтів, і зазначила, що вже сьогодні легального інвентарю на майданчиках-учасниках ініціативи з урахуванням відеомережі, а також Megogo і YouTube достатньо для того, щоб розмістити рекламну кампанію з будь-якими маркетинговими цілями. «Отримати максимальне охоплення за потрібної частоти та оптимальної ринкової ціною можна, взагалі не залучаючи майданчики з нелегальним контентом. Ніяких передумов для їх використання в рекламній кампанії в 2014 році немає». Наступного року сумарний легальний інвентар тільки на майданчиках і відеомережі телегруп складе близько 500 мільйонів переглядів, це 50% українського легального контента (без урахування You Tube). За нашою оцінкою, до 2018 року співвідношення зміниться: 85% монетизованими інтернет-перегляди будуть в ліцензійному контенті, і 15% – в піратському».

Особливу увагу було приділено футбольному контенту, такого популярного в Україні. Командам медіагрупи 1+1 та Oll.tv (медіагрупа Україна), головним правобладателям футбольного відео в УА-неті, вдалося домовитися про взаємовигідне партнерство з усіма основним українськими сайтами, працюючими з футбольною тематикою. Сьогодні вони тісно співпрацюють і ретельно стежать, як за оперативністю викладання футбольних хайлайт в мережу, так і за нелегальним поширенням такого контенту.

Юрій Хазанов, директор за партнерськими програмами YouTube в Східній Європі розповів про міжнародний досвід моніторингу піратського контенту в мережі. YouTube використовує технологію Content ID. Коли контент ідентифікується, що він охороняється правом інтелектуальної власності, негайно інформація про це пересилається його правовласнику. І останній вирішує або заблокувати цей контент – це практика частіше стосується кінофільмів, або заробляти на ньому – цим шляхом частіше йдуть музичні продюсери. «Ми працюємо за американським законом Digital Millennium Copyright Act, який дозволяє будь-якому правовласнику заповнювати у нас форму і знімати контент, на який він має право і який був нелегально розміщений користувачем. З роками все більше правовласниками працюють з нами: не йдуть до держави, не йдуть до суду, а йдуть до нас. Так працюють мейджори в США, в Західній, Європі та Азії».

А Павло Туринін, керівник інтернет-розвитку компанії Star Media, поділився своїм досвідом боротьби з піратством в Росії: «Тільки в тому випадку, коли ресурс не хоче видаляти контент, ми збираємо всю інформацію і подаємо її для судового розгляду. Ми зіткнулися з низкою моментів: найчастіше, коли йде пошук власників сайтів, виникають складнощі. По-перше в подачі документів: ми повинні запевнити право на твір у нотаріуса, а це задоволення не з дешевих. По-друге, ми не завжди можемо визначити власника ресурсів. Поки ми збираємо документи на одну адресу, ресурс переїжджає. У зв’язку з цим величезна кількість позовів стосувалася хостинг-провайдерів. Тому зараз закон переглядається”.

Олександр Ольшанський, президент холдингу Internet Invest Group, порадив правовласникам звернути увагу на IP-телебачення: «Там охоплення буде ширше, і вже зараз є технічні можливості для 100% розуміння, хто що дивиться. Ця взаємодія можна налагодити вже сьогодні, і цей ринок дуже швидко зростатиме». Олександр повідомив, що сьогодні в Україні є близько 1500 компаній, здатних технічно забезпечити IPTV, і все телевізори, що випускаються сьогодні, здатні показувати провайдерський стрімінг.

Ольга Гаврилова, директор з розвитку бізнесу “Медіа Група Україна”, підкреслила, що телегрупи мають намір розширювати ініціативу “Чисте небо”, залучаючи до участі в ній правовласників, не тільки телевізійних і не тільки українських. «Сьогодні співвідношення в українському інтернеті не на користь правовласників, але ситуація почала відчутно змінюватися».

Представники “Чистого неба” заявили, що головна зона уваги для ініціативи на сьогодні – це розміщення рекламодавців на сайтах з нелегальним контентом. В ході круглого столу учасники обговорили результати дослідження розміщення рекламодавців від компанії AdevertTrack за період з 01 червня по 31 жовтня. Медіагрупи планують розвиватися в бік спрощення взаємодії з ринком, ще більшої якості контенту і кращого технічного забезпечення трансляцій.

  

Discussion

Comments are closed.