//

Apple і Google безперешкодно просувають «піратські» додатки

Звинувачення України з боку США в піратстві у сфері дотримання прав на інтелектуальну власність і нав’язування Україні ярлика «пірата №1» все більше нагадує політику подвійних стандартів.

Заявляючи на весь світ, що Україна «пріоритетна країна» серед держав, де порушуються права на інтелектуальну власність американських компаній, Торговельне представництво США (USTR) спокійно закриває очі на той факт, що ті ж американські компанії із задоволенням фінансують піратські ресурси, розміщуючи на них свою рекламу, і з радістю спостерігають, як їх офіційні дилери наповнюють чорний ринок гаджетів нелегально ввезеними пристроями на мільярд доларів щорічно.

Більш того, такі найяскравіші та соціально відповідальні представники американського бізнесу, як Apple і Google абсолютно не соромлячись розміщують на своїх ресурсах Apple Store і Google Play додатки, які безкоштовно або навіть за гроші надають користувачам доступ до піратського відео і аудіо контенту. При цьому компанії знімають з себе всю відповідальність за появу таких додатків на своїх ресурсах.

Зокрема, після побіжного дослідження пошукової видачі Apple Store за запитом «video» редакцією «proIT» були знайдені такі сумнівні з точки зору дотримання авторських прав додатки, як EX Plus, Kartina.TV, RusskoeTV, WiTV, Imhonet.

20131011_1

Видача Google Play виявилася більшою приблизно в 4 рази: LazyEXua – EX.UA клієнт, ЄКР фільми онлайн, EX.ua Cinema, Kartina TV App, WiTV 2.0, WiTV Dune, Play: фільми (More Ltd.), Random Film, Movie Collection , Movie Tube Free Full Movies (Hollywood Lab), XPlanetX.

Розробники деяких сумнівних додатків пішли ще далі і встановили плату за скачування: WiTV Pro фільми онлайн – 40,49 грн., Світ серіалів (zelmo ltd) – 24,54 грн., Movie Collection (Metosphere) – 32,63 грн.

20131011_2

Показовий факт, що українські компанії самі скаржаться в Apple і Google на те, що вони розміщують додатки, що відкривають доступ до піратського контенту, однак ці скарги не мають ніякого ефекту. Справа в тому, що Apple і Google самі встановили для себе правила видаляти програми лише в тому випадку, якщо до них звертається правовласник, який може документально підтвердити своє право на контент.

Так, за словами Катерини Дьяченко, прес-секретаря Divan.tv, її компанія неодноразово скаржилася в Apple і Google: «Нам дали очікувану відповідь – звертатися повинні правовласники, а не сервіси. Але чомусь правовласники часто не діють, хоча знають про те, що їх контент нелегально демонструється піратськими ресурсами».

У коментарі «proIT» прес-центр Apple в Росії підтвердив, що звертатися повинні саме правовласники. При цьому прес-центр фактично лише дав посилання на розділ свого сайту, де описується процедура подачі заяви: «Додатки в App Store розміщуються третіми сторонами. Якщо/як тільки правовласник виявляє порушення своїх прав на контент в додатках третіх сторін, розміщених в App Store, і заповнює заявку з поясненнями з приводу передбачуваних порушень, компанія зв’язується з розробником програми для розв’язання всіх проблемних питань. Кожній заявці присвоюється номер, який правовласник отримує по електронній пошті для використання в будь-якій наступній кореспонденції з вирішення питання. Форма заявки доступна на сайті».

В Google Україна дали нечітку відповідь на запит «proIT» щодо принципів боротьби з додатками, що відкривають доступ до піратського контенту. Зокрема, менеджер зі зв’язків з громадськістю Марина Тарасова повідомила, що Android залишається відкритою екосистемою, «і всі наші партнери можуть вносити зміни в систему і включати в неї свої власні пропозиції для пристроїв». «Ми не даємо коментарів з приводу конкретних додатків. Але що стосується додатків, які суперечать нашим правилам і принципам, наприклад, програми з нелегальним контентом або ті, що підбурюють до тієї чи іншої форми ворожнечі, ми видаляємо», – говорить Марина Тарасова.

Щоб зрозуміти, як правовласники ставляться до того, що Google і Apple на своїх ресурсах Google Play і Apple Store безперешкодно розміщують додатки, що забезпечують необмежений доступ до піратського аудіо та відео контенту, а розробники додатків заробляють на показі реклами користувачам програми, редакція «proIT» звернулася за коментарями до правовласника Walt Disney Studios Sony Pictures Releasing. Однак за два тижні компанія не знайшла або часу або бажання відповісти на цей запит, з чого можна зробити висновок, що озвучена проблема для них далеко не першорядна.

Разом з тим, коментар іншого представника правовласників говорить про те, що нейтральна позиція Google і Apple по відношенню до сумнівних додатків може пояснюватися їх міцною юридичною позицією. Роман Семешко, виконавчий директор асоціація «АРМА-Україна», відзначає, що з точки зору права довести вину у поширенні піратського відеоконтенту саме компаніями Google і Apple практично неможливо. Такий висновок він робить після аналізу угод, правил та умов користування, які офіційно опубліковані на сайтах компаній.

За його словами, якщо правовласник, інтереси якого представляє АРМА, уповноважить заборонити доступ до його творів через розміщення твору, то АРМА звернеться до правоохоронних органів. «При цьому, особою, щодо якої може бути подано заяву, буде безпосередньо розповсюджувач піратського відеоконтенту, якщо таке може бути встановлено», – пояснює Роман Семешко.

Тим часом, такі інноваційні для України бізнес-проекти, як oll.tv, Divan.tv і Megogo.net отримують в особі розробників «піратських» додатків цілком реальних конкурентів, не обтяжених фінансовими зобов’язаннями перед державою та високими вимогами до якості свого сервісу.

В Divan.tv стверджують, що розміщуючи піратські програми, Google і Apple таким чином сприяють розвитку піратства в Україні. «Піратські сервіси – це основні конкуренти Divan.tv. Вони отримують гроші за рекламу і не платять авторам відрахування», – пояснює Катерина Дьяченко.

Євген Абрамов, директор oll.tv вважає, що іноземні компанії застосовують до України подвійні стандарти: «З одного боку, уряд США оголошує Україну піратом №1 і погрожує санкціями, з іншого – її компанії не тільки дають доступ до нелегального контенту через свої додатки, але й активно рекламуються на нелегальних ресурсах. В таких умовах розвиватися легальним ресурсам дуже складно. Ми відповідаємо вимогам міжнародних правовласників і вкладаємо величезні кошти в забезпечення захищеної платформи для розміщення контенту, закуповуємо контент, розробляємо рішення для телекомпровайдерів. Пірати нічого не вкладають, при цьому заробляють і їм в цьому допомагають великі компанії».

Варто відзначити, що Павло Миколюк, директор «Віндекс», також знімає всю відповідальність з Google і Apple за розміщення «піратських» додатків. «Якщо розглядати такий додаток як самостійну програму, то вона не містить нелегального контенту. Саме це і є причиною розміщення таких додатків в Google Play і Apple Store.

Тому, на думку Павла Миколюка, потрібно боротися не з розробниками додатків, а з власниками ресурсів, що поширюють піратський контент і через додатки в тому числі. «Правовласники можуть використовувати різні методи захисту своїх прав. Наприклад, видалення нелегального контенту на сайтах, звернення до правоохоронних органів та судів. Також може бути проведена робота з основними рекламодавцями, реклама яких поширюється через піратські сайти. Упевнений, не кожна відома міжнародна компанія захоче розміщувати рекламу на піратському ресурсі, надаючи таким чином можливість заробити на розповсюдженні нелегального контенту», – підказує шляхи виходу з ситуації, яка склалася юрист.

Джерело: proIT.

  

Discussion

Comments are closed.