//

В Україні пропонують забороняти рекламу на піратських сайтах і закривати їх

Українська влада вирішила зайнятися питанням інтернет-піратства. На круглому столі в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі 22 січня розглядали Дорожню карту щодо захисту інтелектуальної власності, розроблену профільними асоціаціями. Це – скомпільований з ініціатив різних років документ з 24 пунктів, який фактично є планом дій на 2015 рік щодо боротьби з піратством в інтернеті. Копія документа є у розпорядженні AIN.UA.

Круглий стіл вела Яника Меріло, яка віднедавна займає пост радника міністра економіки. У заході брали участь чиновники, представники асоціацій правовласників, телеканалів і декількох телеком-операторів.

За словами одного з учасників зустрічі Івана Пєтухова (компанія «Адамант»), з хороших підсумків можна відзначити компетентність Яники Меріло в питаннях IT і загальну націленість міністерства на відкриту роботу. Зі спірних – в дорожній карті є ідеї зобов’язати провайдерів стежити за контентом у своїх мережах. «Спірні норми вимагають обговорення і коригування, так що закликаю всю телеком-громадськість приєднатися до дискусії», – зазначив Пєтухов.

ks2

У документі багато цікавих пунктів. AIN.UA пропонує короткий опис кожної з 24 ініціатив:
1. Продовжити публічну роботу над законопроектом про захист авторського права в інтернеті. Пропонується створити групу в Google, щоб там інтернет-галузь і правовласники змогли домовлятися про компроміси по такому проекту.

2. Створити освітню кампанію, що розповідає про те, що піратство – це погано. У приклад наводиться ініціатива «Чисте небо».

3. Встановити власників основних піратських ресурсів і публічно запропонувати їм провести «люстрацію контенту» у визначений термін.

4. Налагодити співпрацю між держінспекторами з Держслужби інтелектуальної власності та правовласниками.

5. Створити групу по взаємодії інспекторів з правоохоронцями та судами.

6. Провести позапланові перевірки піратських ресурсів з оформленням актів, протоколів. Щоправда, до червня перевірки підприємств заборонені (тільки з дозволу Кабміну).

7. Застосувати судові методи впливу на «невиправних піратів»: розделегування доменних імен, блокування DNS, штрафні санкції і т.д. Передбачається, що в майбутньому законі про захист авторських прав в інтернеті для таких випадків буде спрощена процедура.

8. Спростити процедуру доказів прав правовласника в суді.

9. Визначити, що оператори і провайдери зобов’язані «сприяти запобіганню правопорушень». У цьому пункті є ще одне уточнення – про внесення змін до законодавства про нотаріат «з метою забезпечення доказів порушень прав інтелектуальної власності в мережі інтернет». Редакція, напевно, не сильно помилиться, якщо припустить, що мова йде про нотаріально завірені скріншоти.

10. Внести зміни до законодавства про рекламу. Заборонити рекламу на піратських сайтах. Мається на увазі сайти, визначені судом як порушники прав правовласників.

11, Забезпечити виконання Держслужбою інтелектуальної власності та іншими органами вимог постанови Кабміну №1433 і №253 (про порядок використання ПЗ в органах влади).

12-17. Ці пункти присвячені легалізації ПЗ в органах влади. Окремо відзначимо пункт 16, в якому йдеться про моніторинг держзакупівель комп’ютерів і софта.

18-20. Ці пункти присвячені тому, що потрібно створити систему колективного управління авторськими правами. Це досить стара ініціатива. Якщо дуже просто, мова йде про створення якогось органу, який збиратиме гроші (раніше висловлювалися ідеї, наприклад, заснувати збір з операторів і провайдерів) і розподіляти авторську винагороду.

21. Внести зміни до Кримінального і Митного кодексу в тому, що стосується виготовлення та збуту контрафакту.

22. Провести PR-кампанію, яка поінформує громадян про незаконність кардшарингу (спосіб перегляду супутникових каналів без абонентський карти).

23. Створити групи взаємодії інспекторів з правоохоронцями з питань кардшарингу.

24. Посилити відповідальність ТВ-провайдерів і телеорганізацій за порушення законодавства в сфері захисту авторських прав.

Заступник голови відомства Яника Меріло поточила, що цей документ – ініціатива правовласників, а не Мінекономіки.

Ініціатором законопроекту по боротьбі з інтернет-піратами виступала раніше Держслужба інтелектуальної власності. Однією з основних норм такого проекту був дозвіл блокувати сайти без рішення суду, за зверненням правовласників.

  

Discussion

Comments are closed.